Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Jakie są dostępne opcje dodatkowe przy ubezpieczaniu mieszkania?

Jakie są dostępne opcje dodatkowe przy ubezpieczaniu mieszkania?

Decyzja o wykupieniu ubezpieczenia mieszkania lub domu jest słuszna i rozsądna. Koszty nie są wysokie a zabezpieczyć można wiele. Jednak jest to dopiero początek, ponieważ każde takie ubezpieczenie to również szereg opcji dodatkowych, które mogą rozszerzyć zakres ochrony. Co można dołączyć do swojego ubezpieczenia i na jakie dodatki warto zwrócić uwagę?

 

Ubezpieczenie majątkowe, chroni przed dwoma rodzajami zdarzeń. Są to zdarzenia naturalne i spowodowane przez człowieka. W naturalnych znajduje się pożar, uderzenie pioruna, zalanie przez powódź, uszkodzenia związane z oblodzeniem i innymi nieszczęściami, które może na nas sprowadzić natura. Druga rzecz to włamania i kradzieże. Podstawowa ochrona dotyczy zdarzeń naturalnych, dlatego też decydując się na ubezpieczenie mieszkania warto rozszerzyć ochronę właśnie o włamania, ponieważ koszty, jakie się z tym wiążą nie są wysokie a zakres ochrony zdecydowanie się powiększa. Co natomiast możemy chronić?

 

Przede wszystkim ochronie podlegają mury i elementy konstrukcyjne, czyli dach, strop i temu podobne. Wszystko co powoduje, że konstrukcję można określić jako dom, objęte jest ochroną. Co z wyposażeniem? Warto dołączyć do podstawowej polisy ubezpieczenie ruchomości znajdujących się w domu. Wówczas, w razie pożaru lub kradzieży, firma ubezpieczeniowa wypłaci świadczenie, które pozwoli odzyskać utracone dobra. Ubezpieczenie ruchomości dotyczy wyłącznie mebli i sprzętu. Jeżeli w domu często przechowywana jest gotówka można wykupić ubezpieczenie o nazwie „wartości pieniężne”. Firma ubezpieczeniowa będzie ponosiła odpowiedzialność za przechowywane w lokalu wartości pieniężne do ustalonej z klientem kwoty.

 

W willach i rezydencjach znajdują się często bardzo bogate zbiory dzieł sztuki  i biżuterii. One również mogą zostać otoczone indywidualną ochroną. Ważne jednak, że ubezpieczenie dzieł sztuki dotyczy tylko tych przedmiotów, które mają swoją sygnaturę i są wpisane do rejestru. Obraz, nawet piękny, ale namalowany przez nieznanego nikomu sąsiada nie będzie tutaj objęty ubezpieczeniem. Podobnie rzecz się ma z biżuterią. Musi być ona skatalogowana i wyceniona. Biżuteria, która ma jedynie wartość sentymentalną niestety nie będzie chroniona.

 

Bardzo ciekawym elementem ubezpieczeń majątkowych jest możliwość wykupienia sobie opcji Odpowiedzialności Cywilnej w życiu prywatnym. To jest rozwiązanie, które powoduje, że poczynione przez nas szkody wyrządzone sąsiadom lub obcym, które należy zrekompensować finansowo zostaną pokryte z posiadanej polisy. Ubezpieczenie można wykupić indywidualnie na każdego członka rodziny lub jedno wspólne dla wszystkich. W przypadku zalania przez pralkę sąsiada z dołu czy wybicia szyby można nie martwić się o konieczność ponoszenia kosztów.

 

Warto rozważyć dołączenie przynajmniej kilku opcji dodatkowych, przede wszystkim tych, które realnie mogą się przydać. Trudno bowiem przewidzieć, jakie nieszczęście może nas spotkać, a jakie szczęśliwie ominie.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem