Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Jakie dokumenty potrzebne są do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia domu lub mieszkania

Jakie dokumenty potrzebne są do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia domu lub mieszkania

Ubezpieczenie domu lub mieszkania jest bardzo potrzebne, ważne i bywa bardzo pomocne, szczególnie po zaistnieniu szkody, czy wystąpieniu przykrego zdarzenia, które objęte było ochroną ubezpieczeniową. Dzięki ubezpieczeniu, szkody poniesione na skutek zalania lub pożaru są mniej kosztowne i mniej obciążające. Odzyskanie dawnego dobytku i przywrócenie mieszkania do pierwotnego stanu jest też znacznie tańsze i łatwiejsze. Ważne jednak by spełnić wszystkie wymagane przez ubezpieczyciela warunki, żeby rzeczywiście uzyskać odszkodowanie. Jednym z nich jest czas zgłoszenia szkody (po tym czasie zgłoszona już nie zostanie uznana). Drugim zaś jest kompletny zestaw dokumentów.

 

Dokumentacja szkody

 

Przede wszystkim trzeba przedstawić ubezpieczycielowi zakres zniszczeń. Jeżeli dojdzie w Twoim mieszkaniu do pożaru czy zalania, w pierwszej kolejności po zlikwidowaniu zagrożenia należy zrobić zdjęcia powstałym szkodom. Zanim rozpocznie się sprzątanie, trzeba starannie uwiecznić poziom zniszczeń. Jeżeli w prace nad przywróceniem porządku zaangażowane są także służby (np. strażacy), warto zrobić im zdjęcie podczas pracy. Należy też dołączyć fotografie wykonane przed szkodą, dla porównania. Cenna będzie również kopia raportu sporządzonego przez pracujące służby lub też przez zarządcę nieruchomości. Bez tego, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało poważny problem z oszacowaniem szkody, a co za tym idzie z wypłatą odpowiedniego odszkodowania.

 

Dokumentacja wartości

 

W razie zdarzenia ubezpieczeniowego, czy będzie to kradzież, pożar czy zalanie, dochodzi do zniszczenia lub utraty ruchomości, które również objęte były polisą. Warto  je odzyskać, skoro składka była opłacana a ubezpieczenie gwarantowało odszkodowanie. Firma ubezpieczeniowa z zasady nie oddaje zniszczonych ani utraconych przedmiotów, tylko finansowo rekompensuje ich wartość. Dlatego też niezbędne są wszelkie dokumenty, które tę wartość pozwolą ustalić. Należy sporządzić spis sprzętów i urządzeń, które były wartościowe i które ubezpieczony chce odzyskać. Mogą to być rachunki, faktury i innego rodzaju dokumenty, które potwierdzą kiedy sprzęt został zakupiony i ile kosztował. To informacja, która również wpływa na decyzję o wysokości przyznanej wypłaty, dlatego warto wszystko starannie skompletować.

 

Im szybciej towarzystwo otrzyma cały zestaw dokumentów, tym szybciej rozpocznie się proces analizowania sprawy i odszkodowanie zostanie wypłacone. Warto mieć to na uwadze, szczególnie, że po takim zdarzeniu, poszkodowani dążą raczej do szybkiego usunięcia szkód w swoim mieszkaniu.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem