Artykuły > Budowa > Drzwi i okna

Jak doświetlić wnętrze domu? Pomysły na duże okna

Jak doświetlić wnętrze domu? Pomysły na duże okna

Przebywanie w naturalnym świetle jest dla nas dużo zdrowsze niż przebywanie w świetle sztucznym. Zastanawiając się nad projektem i aranżacją domu warto zwrócić uwagę na położenie budynku względem stron świata oraz roczne nasłonecznienie.

 

Strony świata a nasłonecznienie

 

Nie jest tajemnicą, że pokoje, które znajdują się od północnej strony będą słabiej doświetlone, natomiast te znajdujące się od południa mogą mieć aż nadto słońca, zwłaszcza w miesiącach letnich. Ustawienie okien od wschodu spowoduje, że będą nas budzić pierwsze promienie słońca, za to na zachodzie będzie nas żegnać kolorowy zachód słońca.

 

Jak doświetlić wnętrze domu lub mieszkania?

 

Aby wpuścić naturalne światło do pokojów możesz skorzystać z dużych okien, jednak od strony południa i zachodu niosą one ryzyko prześwietlenia i przegrzania pokoi. Od tych stron światło jest bardzo mocne i o ile, w zimie dostęp do światła i ciepła słonecznego będzie plusem, o tyle w upalne letnie dni może stać się katorgą.

 

Instalacja dużych okien nie niesie ryzyka nieadekwatnego nasłonecznienia, jeśli zastosujesz właściwe przeszklenia i filtry. Filtry są aplikowane w formie folii z filtrem UV, występują w różnych kolorach. Takie folie można zaobserwować na szklanych biurowcach klasy A, ich szyby są zazwyczaj przyciemnione – szarawe lub niebieskie. Pomocne będą też żaluzje, markizy, zasłony.

 

Równie dobrą opcją jest wybranie okien z szybami o mniejszej przepuszczalności światła i ciepła, odpowiedniej do przewidywanego nasłonecznienia. O tym jaką wybrać stolarkę okienną przeczytasz "stolarka okienna - jak wybrać okna do domu?".

 

Wiadomo, że nie w całym domu można zamontować duże okna. Byłoby to ryzykowne, takie rozwiązanie gwarantowałoby szybsze wychłodzenie budynku w zimnych miesiącach. Komfort życia w całkowicie oszklonym pomieszczeniu, też, nie byłby zbyt wysoki.

 

Najchętniej duże okna są montowane w salonie, gabinecie i jadalni, następnie można się pokusić o sypialnie. Częstym rozwiązaniem jest instalacja okien dachowych - to  rozwiązanie, które z jednej strony pozwala na doświetlenie mieszkania, z drugiej zaś na zachowanie prywatności.Coraz częstszym rozwiązaniem jest salon z przeszkloną ścianą na taras.

 

Położenie działki a doświetlenie wnętrza

 

Na doświetlenie wnętrza ma wpływ położenie działki względem innych zabudowań oraz lasów. Na niewiele zda się montowanie dużych okien, nawet od południa, gdy z tej strony zaczyna się skraj lasu lub cień rzuca inny budynek.

 

Na koniec kilka słów o wyborze okien. W zależności od podziału okna, najczęściej spotykane są okna dwuskrzydłowe i trzyskrzydłowe, przepuszczalność światła będzie różna. Okna w dawnym stylu, które są wielokrotnie dzielone słupkami, przepuszczają dużo mniej promieni słonecznych, niż dzisiejsze, najbardziej popularne dwuskrzydłowe. Im większa powierzchnia szyby, tym więcej światła zostanie wpuszczona (czyli okna niedzielone).

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem