Artykuły > Wnętrza > Kominki

Jak dbać o szybę kominka?

Jak dbać o szybę kominka?

Decydując się na kominek z wkładem zamkniętym, liczymy na to, że przez jego szybę zawsze będziemy mogli podziwiać palące się drewno. Aby to było jednak możliwe o szybę kominkową należy zadbać i od czasu do czasu oczyścić ją. Sprawdź co zrobić, aby piękna, przejrzysta szyba nie była tylko wspomnieniem z katalogu.

 

Już na etapie wyboru wkładu kominkowego warto pomyśleć o szybie dobrej jakości, by w przyszłości nie martwić się jej kiepskim wyglądem.  Zbyt niska cena wkładu może skutkować szybkim zabrudzeniem się szyby i trudnościami z usunięciem zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są szyby kominkowe pizolityczne, zwane samoczyszczącymi, które zapobiegają osadzaniu się brudu. Są one pokryte specjalną warstwą podwyższającą ich temperaturę podczas palenia w kominku, dzięki czemu sadza na szybie jest spalana. Ciekawym rozwiązaniem są kurtyny powietrzne, które za pomocą otworów zasysających powietrze, chronią szybę przed zabrudzeniami.

 

Bądź ostrożny podczas dorzucania opału

 

Szyby kominkowe są odporne na bardzo wysokie temperatury, więc jedyną możliwością ich zniszczenia jest uszkodzenie mechaniczne. Dlatego podczas dokładania opału do kominka, trzeba uważać, aby jej nie uszkodzić. Nawet lekko pęknięta szyba uniemożliwia rozpalanie w komiku.

 

Zadbaj o jakość drewna

 

W kominku należy palić tylko suchym drewnem. Nie powinno ono mieć więcej niż dwadzieścia procent wilgotności. Najlepsze jest takie pochodzące z drzew liściastych, ponieważ iglaste zawierają żywice, które osadzają się na ścianach kominka. Palenie niewysuszonym drewnem skutkuje wytwarzaniem się dużej ilości dymu i zbyt niskiej temperatury spalania.

 

Czyszczenie szyby kominkowej

 

W przypadku szyb pizolitycznych, wystarczy przemywać je wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Do mycia najlepsze są miękkie szmatki, należy unikać wszelkiego rodzaju druciaków czy twardych szczotek. Dostępne na rynku specjalne płyny z dodatkiem kwasów, świetnie radzą sobie z każdą sadzą. Wystarczy przemyć szybę wodą i spryskać środkiem do czyszczenia. Po kilku minutach można zetrzeć brud ręcznikiem papierowym. Skutecznym sposobem na wyczyszczenie szyby kominkowej jest użycie popiołu. Należy zwilżyć szybę wodą i nałożyć na nią szmatką odrobinę bardzo drobnego popiołu, następnie delikatnie potrzeć i usunąć resztki popiołu i zabrudzeń. Opisany sposób jest z pewnością najbardziej ekologiczny, ale niestety ma jedną wadę. Nawet przy drobinie nieuwagi możemy zafundować szybie niemożliwe do usunięcia rysy, ponieważ w popiele znajdują się różnej wielkości drobinki niedopalonego drewna.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem