Artykuły > Instalacje > Wentylacja i klimatyzacja

Instalacja klimatyzacyjna a zdrowie domowników

Instalacja klimatyzacyjna a zdrowie domowników

Wokół klimatyzacji narosło wiele mitów i legend. Jedni twierdzą, że to błogosławieństwo, inni pomstują na jej niekorzystny wpływ na zdrowie. Opinie te nie wpływają jednak na to, że coraz więcej domów czy mieszkań wyposażanych jest w systemy klimatyzacyjne, a wartość tych które posiadają popularną klimę jest o wiele większa niż tych bez.

 

Stereotyp klimatyzacji

 

Klimatyzacja zazwyczaj kojarzy się z dużymi i nowoczesnymi biurami, przeciągami, bólem karku, gardła, wysuszoną skórą i nieprzyjemnym dźwiękiem w tle. Jej sceptycy zarzucają jej, że nie dość, że nie ma nic wspólnego z ekologią i energooszczędnością to jeszcze negatywnie wpływa na zdrowie. Te poglądy to jednak mit – współczesne urządzenia są nie tylko zdrowie, ale i proekologiczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby działaly jak należy konieczna jest ich konserwacja i zachowanie właściwej higieny.

 

Co mogą współczesne klimatyzatory?

 

Rozwój techniki, a co za tym idzie i urządzeń klimatyzujących sprawił, że są one w stanie stworzyć w pomieszczeniu zdrowy i przypominający naturalny klimat. Niezależnie od warunków na zewnątrz zawsze utrzymują odpowiednią temperaturę, poziom wilgoci, a co więcej oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń. Te funkcje sprawiają, iż klimatyzacja jest nie tylko prozdrowotna, ale i ma zbawienne właściwości dla alergików.

 

Do zachowania zdrowia w klimatyzowanych pomieszczeniach przyczyniają się także nowoczesne funkcje, które można znaleźć w urządzanych nowego typu. Należą do nich m.in. filtry absolutne, które oczyszczają powietrze z kurzu, dymu papierosowego, roztoczy, zarodników, grzybów i innych. Specjaliści podają, że ich skuteczność sięga 99 %. Podobne działanie ma filtr antybakteryjny emitujący atomy srebra.

 

Kolejnym elementem wpływającym na prozdrowotne właściwości klimatyzacji jest generator jonów ujemnych. Dzięki zastosowaniu generatora powietrze jest witamizowane i  posiada podobne właściwości jak to, które możemy spotkać w lasach lub w pobliżu gór.  Witamizacja powietrza to nie jedyny wkład w dostarczanie witamin naszemu organizmowi przez klimatyzatory. Te innowacyjne wyposażone są w filtry uwalniające witaminę C, przez co hamują skutki działania rodników przyspieszających proces starzenia się skóry.

 

Kiedy klimatyzacja nie jest zdrowa?

 

O tym, że nie należy bać się klimatyzacji mogliście przeczytać powyżej zdążają się jednak sytuacje kiedy jest ona niekorzystna dla zdrowia.  Wiążą się one jednak zazwyczaj nie z samą techniką, a z działaniem człowieka, a bardziej z jego zaniechaniem.

 

Negatywny wpływ klimatyzacji można odczuć wtedy kiedy jest ona nieodpowiednio lub rzadko czyszczona. W źle konserwowanym urządzaniu, bowiem mogą rozwinąć się pleśnie i grzyby. Ich rozwojowi pomaga wilgotne środowisko.  Skutki tego odczują szczególnie osoby chore na astmę lub alergicy. W przypadku kiedy urządzenie długotrwale nie jest czyszczone negatywne działanie odczuwają równie i osoby zdrowie, m.in.  mogą one nabawić się choroby zwanej Legionella – jej objawy podobne są do grypy, a nie leczona może skutkować zapaleniem płuc.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem