Artykuły > Budowa > Fundamenty i piwnice

Ile kosztuje podpiwniczenie domu?

Ile kosztuje podpiwniczenie domu?

Średnio budowa domów z piwnicą jest o 13-30% droższa, niż budowa bez piwnicy. Skąd biorą się te różnice?

 

Pierwszy koszt na jaki narażony jesteś w przypadku domu z piwnica występuje wtedy jeśli masz już gotowy projekt domu bez piwnicy, a chcesz to zmienić. W tym celu należy udać się do architekta. Koszt zmiany projektu zaczyna się od 1000 zł. Projektant wprowadzając piwnicę może zmienić także inne elementy, na przykład położenie ścian, komina. W koszt projektu zazwyczaj wchodzi także koszt zaprojektowania instalacji oraz przygotowania dokumentów do pozwolenia na budowę.

 

Z samą budową będą się wiązać koszty związane z większą ilością wykopów, ścian fundamentowych, dodatkowymi stropami, schodami, oknami, drzwiami. Trzeba będzie dodatkowo zamontować instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną. Dodatkowo w piwnicy należy zabezpieczyć ściany piwniczne przed wilgocią i wykonać więcej tynków, skonstruować droższe kominy (będą dłuższe o wysokość piwnicy).

 

W związku z potrzebą wykonania dodatkowych prac budowlanych, będą potrzebne dodatkowe materiały. Ich cena różni się w zależności od miejsca, w którym będą zakupione.

 

Koszt za wybudowanie 1 m2 podpiwniczenia może się wahać między 150 zł a 600 zł za metr. Jednak wiele zależy od działki na której zostanie postawiony dom. W przypadku podmokłego terenu na działce koszty budowy mogą znacznie wzrosnąć.

 

Obecnie coraz rzadziej projektuje się i buduje domy z piwnicą. Ma to związek z rozwojem technologii. W przeszłości podpiwniczenie było wykorzystywane jako izolacja, teraz nie ma już takiej potrzeby, można zastosować izolację od podłoża. W dzisiejszych czasach dużo łatwiej wybudować dom bez piwnicy, która w wielu przypadkach nie jest potrzebna. Jednak nadal projektuje się domy z podwyższonym parterem.

 

Piwnica jest wybierana w przypadku działek ze spadkiem, jest to najczęściej praktykowane rozwiązanie. Dzięki temu można wyrównać powierzchnię na której stoi dom. Piwnica może być również sposobem na oszczędzenie miejsca na działce. Zamiast budować garaż wolnostojący, można go zlokalizować w piwnicy, tak jak inne pomieszczenia gospodarcze, pralnię, spiżarnię. Niekiedy bardziej opłaca się zbudować wielokondygnacyjny dom, niż zagracać teren działki dodatkowymi budynkami.

 

Wybór piwnicy powinien być dobrze przewidziany. Jej budowa niesie za sobą pewne koszty, które w innej sytuacji mogłyby być przeznaczone, np. na zakup wyposażenia. Na forach budowlanych można przeczytać, wiele opinii  odnośnie domów z podpiwniczeniem. Część osób żałuje swoich decyzji odnośnie wybudowania piwnicy. Niektórzy mają, a z niej nie korzystają, inni znów żałują, że nie wybudowali. Dlatego zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj wszystkie za i przeciw.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem