Artykuły > Wnętrza > Kominki

Gdzie trzymać drewno do kominka? Pomysły na wnękę opałową

Gdzie trzymać drewno do kominka? Pomysły na wnękę opałową

Przechowywanie drewna w salonie nie jest koniecznością, jednak jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ułatwiające korzystanie z kominka. Często trudno pozwolić sobie na wygospodarowanie miejsca na kosz lub stojak.  Rozwiązaniem jest stworzenie wnęki opałowej, która będzie nie tylko funkcjonalnym, ale i niezwykle estetycznym miejscem na przechowywanie opału.

 

Wybór miejsca w którym zostanie stworzona wnęka, jest ściśle powiązany z lokalizacją kominka. Aby zagwarantować sobie wygodny dostęp do drewna, wnęka opałowa lub schowek  powinna być umieszczona jak najbliżej kominka. Wnęka często bywa umieszczana pod kominkiem – nie bez powodu, ponieważ drewno ułożone w tym miejscu, jest wtedy na bieżąco podsuszane.

 

Drewno po obu stronach kominka

 

Ciekawym pomysłem, który sprawdzi się zarówno w tradycyjnych, jak i nowoczesnych projektach kominków, jest umieszczenie wnęk na opał po obu stronach kominka. Niestety to rozwiązanie nie sprawdzi się dla osób posiadających masywniejszy kominek w przestronnym wnętrzu, ponieważ dwie wnęki zajmują sporo miejsca.

 

Wnęka narożna

 

Jeśli kominek jest usytuowany blisko narożnika ściany, przestrzeń powstałą między kominkiem a rogiem ściany, można wykorzystać na wysoką, pionową wnękę na opał. Jeśli obawiasz się, że nie zawsze będziesz w stanie wypełnić ją ładnymi, równiutkimi drewienkami, możesz ją podzielić na dwie części. Tym sposobem wygospodarujesz półkę, na której umieścisz najładniejsze drewienka. Zostawisz je tam na stałe lub użyjesz w razie konieczności. Dolną część wnęki wykorzystasz do składowania mniej reprezentatywnych kawałków.

 

2 w 1 czyli wnęka w formie ławki

 

Praktycznym pomysłem jest wygospodarowanie przestrzeni na niewielką ławkę. W ten sposób stworzysz miejsce na drewno pod ławką, która może pełnić również rolę półki, na której ułożysz ciekawe przedmioty, wazon lub doniczkę z kwiatami.

 

Fantazyjne kształty wnęki na opał

 

Wnęka opałowa może przybierać różne kształty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby była w kształcie koła, prostokąta lub np. kwadratu. Wypełniona drewnem, będzie dopełnieniem całej aranżacji kominka. Równo ułożone, jednakowe drewienka, znakomicie ozdobią wnętrze, nadadzą mu ciekawego, niebanalnego charakteru i będą pomocne w każdej chwili, gdy zechcesz rozpalić ogień w kominku.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem