Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Formalności jakie należy wykonać, aby uzyskać kredyt hipoteczny.

Formalności jakie należy wykonać, aby uzyskać kredyt hipoteczny.

Uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się z licznymi formalnościami, które trzeba spełnić. Formalności te, są przede wszystkim, związane z dostarczeniem dokumentów potwierdzających sytuację finansową wnioskującego oraz prawdziwość transakcji polegającej na zakupie mieszkania. Kredyt hipoteczny jest bowiem kredytem celowym i tylko na ten cel można go spożytkować. Nie można tych pieniędzy przeznaczyć na nic innego. Warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do uzyskania kredytu  i jakie formalności należy spełnić.

 

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że nie ma jednoznacznej listy dokumentów, które mogą być wymagane. Każdy bank ma nieco inne procedury, są one określane indywidualnie i na każdym etapie udzielania kredytu, pracownicy banku mogą zażądać dodatkowych pism, poświadczeń i innych formalności. Początki jednak są wszędzie podobne i zasadnicze dokumenty są wszędzie takie same, bez nich całkowicie nie jest możliwe uzyskanie kredytu.

 

W celu uzyskania kredytu hipotecznego należy złożyć wniosek, do którego na początek potrzebny jest dowód osobisty. Na bazie danych zawartych w dowodzie osobistym sprawdzana jest wiarygodność przyszłego klienta. Weryfikowany jest przede wszystkim w różnego rodzaju bazach kredytowych, czy posiada zadłużenie, czy jest ono spłacane regularnie, czy klient wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Główną bazą, w której sprawdzany jest klient jest BIK. Jeżeli weryfikacja w BIK-u wypadnie dobrze, można przejść do dalszego etapu ubiegania się o kredyt. Jeżeli w BIK-u znalezione zostaną zaległości, zadłużenia lub niespłacone kredyty, wniosek od razu zostaje odrzucony.

 

Kolejnym krokiem jest określanie zdolności kredytowej wnioskującego. Bada się ją na podstawie dochodów i kosztów stałych. Trzeba też uwzględnić, że klientowi musi pozostać pewna kwota na życie, po odliczeniu stałych kosztów i potencjalnej raty kredytu. Tu sprawa jest dość skomplikowana. Są bardzo różne formy zatrudnienia i zarabiania na życie i lista dokumentów będzie zależna przede wszystkim od indywidualnej sytuacji wnioskującego. W przypadku przedsiębiorcy, dokumenty poświadczające dochód będą inne, a w przypadku osoby zatrudnionej na umowę o pracę będą inne. To bank wskaże, jakich dokumentów wymaga i jakie dokumenty są jemu potrzebne. Może to być PIT za poprzedni rok, kwity lub rachunki za usługi, umowy potwierdzające istnienie stosunku pracy lub umowy cywilno – prawne, wypis z ksiąg rachunkowych, zaświadczenie o niezaleganiu wobec  ZUS i Urząd Skarbowy.

Dodatkowo, bank może również poprosić o wyciągi z konta. Będą one dotyczyły ostatnich trzech lub sześciu miesięcy. Na ich podstawie, ocenione zostaną stałe wydatki. Jeżeli, zdaniem banku, poziom obciążeń będzie zbyt wysoki, bank może zażądać rozliczenia niektórych z nich. Po zamknięciu pożyczki czy karty kredytowej, potrzebne będzie potwierdzenie zamknięcia i rozliczenia, które też trzeba dostarczyć do banku. Zamknięcie tych zobowiązań automatycznie podnosi zdolność kredytową.  

 

Jeżeli chodzi o samą nieruchomość, to bank wymaga przedstawienia umowy z deweloperem. Jest to potwierdzenie transakcji. W przypadku kupowania mieszkania z rynku wtórnego, również wymagana jest umowa oraz wypis z księgi wieczystej. Nie jest jednak wykluczone, że potrzeba będzie kilka informacji więcej.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem