Artykuły > Wnętrza > Kominki

Elektryczny czy zwykły - jaki kominek wybrać?

Elektryczny czy zwykły - jaki kominek wybrać?

Blask kominka i ciepło, jakie od niego bije to marzenie wielu ludzi. Kominek ma w sobie pewną magię, blask, niezwykły urok, który przyciąga, skupia, uspokaja. Dlatego też kominki cieszą się dużym zainteresowaniem i są częścią marzeń wielu ludzi. Nie zawsze możliwe jest zamontowanie prawdziwego, zwykłego kominka i trzeba ratować się rozwiązaniem w postaci jego elektrycznej wersji. A jakie w ogóle są między nimi różnice? Jaki kominek wybrać do swojego domu?

 

Przede wszystkim, należy pamiętać, że kominek zwykły trzeba zaplanować już na etapie projektowania domu. Musi być ujęty w projekcie, żeby został odpowiednio połączony z przewodem kominowym, dostępem powietrza oraz wzmocnionym stropem. Łatwiej i taniej to zrobić na etapie budowania domu, niż później, podczas jego przebudowy. Nie wszędzie jednak możliwa jest decyzja  dotycząca budowy kominka.  W bloku jedyną możliwością staje się kominek elektryczny, ponieważ na naturalny praktycznie nie ma żadnych szans i możliwości. Elektryczny zaś wymaga jedynie podłączenia do prądu. Można to zrobić zawsze i wszędzie.

 

Pod względem ogrzewania kominki znacznie się od siebie różnią. W przypadku zwykłego, jego specjalna konstrukcja i odpowiednie systemy powodują, że możliwe jest ogrzanie praktycznie całego domu, a zastosowanie płaszcza wodnego pozwala ogrzać także wodę. W przypadku kominka elektrycznego, ciepło jest rozprowadzane tylko w pomieszczeniu, w którym kominek się znajduje. Oczywiście, można go przenosić, ale nie o to przecież chodzi.

Dbanie i utrzymanie kominka zwykłego jest nieco bardziej wymagające niż w przypadku tego na prąd. Wymaga stałego podkładania drewna do ognia, sprzątania popiołu i czyszczenia wnętrza. Nie są to ani łatwe ani przyjemne zadania, ale konieczne. Kominek elektryczny wymaga jedynie podłączenia do prądu i uruchomienia. Nie trzeba go czyścić, podtrzymywać, porządkować. Nie wiążą się z nim praktycznie żadne obowiązki.

 

Duże znaczenie mają koszty, jakie wiążą się z montażem obydwu kominków i jakie wiążą się z generowaniem ciepła za ich pomocą. Zakup i montaż zwykłego kominka to koszt rozpoczynający się od 4000 zł. W przypadku kominka elektrycznego, koszty są znacznie mniejsze i najtańszy można dostać już w cenie 300zł. Pozyskiwanie ciepła, z kominka zwykłego wymaga nakładów finansowych na drewno. Nie są to duże koszty. Kominek elektryczny pracuje na prąd. Jest to stosunkowo drogie źródło energii. Można nieco oszczędzić stosując droższe, energooszczędne urządzenia. Zawsze jednak energia elektryczna będzie mniej ekonomiczna niż drewno.

 

Oczywiście, nie bez znaczenia są tu również względy estetyczne. Choć nowoczesne kominki elektryczne imitują w 3D palące się płomienie i posiadają syntezator dźwięków, to jednak różnica jest zauważalna. Naturalny ogień wygląda zdecydowanie bardziej magicznie.

Jaki kominek wybrać? Nie jest to łatwe pytanie. Na pewno trzeba sugerować się możliwościami lokalu i warunkami technicznymi. Dla wielu osób istotne są pewnie finanse. Warto skorzystać z powyższego porównania i na jego podstawie podjąć najlepszą decyzję.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem