Artykuły > Budowa > Drzwi i okna

Drzwi przesuwne – kiedy i gdzie się sprawdzają?

Drzwi przesuwne – kiedy i gdzie się sprawdzają?

Projekty aranżacji wnętrz wprowadzają do mieszkań oraz domów coraz to oryginalniejsze rozwiązania, jednym z nich jest montaż drzwi przesuwnych. Ten rodzaj stolarki drzwiowej, współcześnie może być elementem, który nada charakteru i klimatu każdemu wnętrzu.

 

Drzwi przesuwne to inny sposób otwierania. Ten rodzaj drzwi sprawdza się zarówno w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca na montaż tradycyjnej stolarki drzwiowej, jak i w przestronnych wnętrzach, w  których trudno jest zaaranżować pomieszczenia.

 

Osoby, które szukają ciekawych rozwiązań lub też chcą zyskać kilka dodatkowych centymetrów przestrzeni, powinny poważnie zastanowić się nad zastosowaniem tego rodzaju drzwi w wybranych domowych pomieszczeniach.  Podejmując decyzję o montażu drzwi przesuwnych należy dokonać jeszcze jednego wyboru dotyczącego ich rodzaju. Do wyboru są drzwi naścienne lub montowane w ścianie.

 

Rodzaje drzwi przesuwnych

 

Naścienne drzwi przesuwne są dobrym rozwiązaniem jeśli dom/mieszkanie posiada już ściany działowe. Ten rodzaj drzwi wybiera się zazwyczaj jeśli poszukuje się nowych pomysłów w zakresie stolarki drzwiowej podczas wykonywania remontu. Do ich montażu potrzebny jest otwór w ścianie, przesuwne skrzydło instaluje się na wózkach jezdnych – prowadnicach, zainstalowanych w ścianie lub pod sufitem.

 

Drzwi przesuwne chowane w ścianie pozwalają natomiast na rozwiązanie, które uznawane jest za bardziej praktyczne (ale nie koniecznie bardziej estetyczne). Jak sama nazwa wskazuje drzwi te chowają się w ścianę, dzięki czemu można  wykorzystać ją na dodatkowe meble, półki czy obrazy.

 

Gdzie wykorzystać drzwi przesuwne w mieszkaniu?

 

Tego rodzaju drzwi można wykorzystywać w różnych pomieszczeniach, sprawdzają się one zarówno w części dziennej jak i nocnej mieszkania lub domu. Ich design czy miejsce zamontowania tak naprawdę zależą od pomysłowości właścicieli.

 

Drzwi przesuwne najlepiej sprawdzają się w takich miejscach jak:

 

KUCHNIA –podsiadając duże przestrzenie mieszkalne, za pomocą drzwi przesuwnych, można wydzielić w kuchni schowek lub spiżarkę. Ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie ich magnetyczną farbą, po której można pisać, dzięki temu zyska się dodatkową tablicę, na której można zapisywać przepisy czy listy zakupów.

Ten rodzaj drzwi w kuchni sprawdza się również jako oddzielenie tego pomieszczenia od salonu i/lub jadalni. Montując je można zmienić aranżacją domowego wnętrza i właściwie na zawołanie mieć kuchnie zamkniętą lub otwartą.

 

BALKON/TARAS – wykonane ze szkła drzwi przesuwne to idealne rozwiązanie w przypadku balkonu lub tarasu; doskonale doświetlają one wnętrze i  nadają mu oryginalny charakter amerykańskiego apartamentowca.

 

SYPIALNIA – w sypialni drzwi przesuwne wykorzystać można jako oddzielenie garderoby, dodatkowo montując na nich duże lustra powiększy się optycznie pomieszczenie.

 

ŁAZIENKA – drzwi przesuwne doskonale sprawdzają się w łazience, pozwalają zaoszczędzić kilka centymetrów w tym, zazwyczaj, najmniejszym domowym pomieszczeniu. Ten rodzaj stolarki polecany jest szczególnie w małych łazienkach znajdujących się w mieszkaniach typu studio. Natomiast w dużych apartamentowcach czy domach drzwi przesuwne można zamontować w łazience oddzielając, np. wannę od pozostałych część pomieszczenia, lub też wydzielając osobne miejsce na sprzęty, takie jak pralka oraz suszarka.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem