Artykuły > Ogród > Rośliny w ogrodzie

Drzewa owocowe, czy warto je sadzić?

Drzewa owocowe, czy warto je sadzić?

Sadzenie drzew owocowych nie jest bardzo skomplikowane, a owoce z własnego sadu smakują najlepiej. Co więcej, mamy pewność, że są one zdrowe i ekologiczne. Czy jednak sadzenie owocowych drzewek ma same zalety? A jeśli tak jakie najlepiej posadzić w przydomowym ogródku?

 

Zalety drzewek owocowych w ogrodzie

 

Drzewa owocowe spełniają funkcję zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Fantastycznie wyglądają, dostarczają owoców i dają cień w gorące letnie dni.  Zanim jednak posadzi się w ogrodzie drzewa owocowe warto wiedzieć na jakie ich rodzaje i odmiany postawić. Warto pamiętać, że wymagają one odpowiedniej gleby i pielęgnacji. Dlatego też, jeśli nie masz ręki do roślin lepiej zrezygnują z drzew owocowych na rzecz prostszych w uprawie roślin.

 

Jakie drzewa najlepiej posadzić w ogrodzie?

 

W przydomowym ogrodzie najlepiej sprawdzają się te gatunki i odmiany drzew oraz krzewów owocowych, których owoce dojrzewają od lata do późnej jesieni. Do domowego ogrodu należy wybierać również te drzewka, które przystosowane są do indywidualnych hodowli. Wiele drzew wymaga systematycznych oprysków środkami chemicznymi, tylko wtedy będą one rodzic dojrzałe owoce. Niestety na działce przy domu taka pielęgnacja jest wręcz niemożliwa. Co więcej, przeczy ona idei ekologicznie wyhodowanej żywności. Dlatego też przed zakupem drzewka dowiedz się czy jest ono oporne na choroby, i sadz wyłącznie takie które nie wymaja oprysków i innych preparatów.

 

Jeżeli twój ogród jest małych rozmiarów wybierz drzewa, które nie zajmują wiele miejsca, oraz takie, które nie osiągają znacznych wysokości. Ich zaletą jest również to, że szybciej zaczynają owocować, łatwiej jest z nich zrywać owoce, prostsza też jest pielęgnacja. Do drzew spełniających te warunki należą rośliny niskopienne.

 

Przy wyborze drzew do ogrodu ważny jest również sposób zapylenia. Większość zalicza się do obcopylnych. Oznacza to, że owoce/kwiaty muszą być zapylone pyłkiem z rośliny należącej do innej odmiany. W małych ogrodach nie jest to najlepsze rozwiązanie. Lepiej jest więc wybrać drzewka, które należą do roślin samopylnych. Wśród takich odnaleźć można: brzoskwinie, morele, większość wiśni i niektóre śliwy. Drzewa jabłoni, gruszy i czereśni są całkowicie lub częściowo obcopylne.

 

Krzewy owocowe w ogrodzie

 

W małych przydomowych ogrodach znakomicie sprawdzają się krzewy owocowe. Zajmują one niewiele miejsca, mogą przybierać postać mini drzewek, a także stanowią ciekawa formę dekoracji. W ogrodzie warto posiadać krzewy jagodowe, takie jak agrest maliny, porzeczki, jeżyny czy borówki amerykańskie. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu pergoli można postawić także na winorośle.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem