Artykuły > Budowa > Drzwi i okna

Drewniane, plastikowe czy aluminiowe? Wszystko o materiałach wykonania okien

Drewniane, plastikowe czy aluminiowe? Wszystko o materiałach wykonania okien

Okna w domu to bardzo ważna rzecz, jeszcze ważniejszy jest materiał ich wykonania. Okna, bowiem kupuje się na lata, nie zmienia się ich po 5 latach jak zużytej sofy czy sfastrygowanego dywanu. Warto więc wiedzieć jakie plusy a jakie minusy mają okna wykonane z poszczególnych materiałów.

 

Najpopularniejszymi okiennymi materiałami jest drewno, plastik i aluminium. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy. W ostatnich latach w Polsce coraz bardziej popularniejsze stają się okna drewniane, nieco droższe, ale bardziej estetyczne i wytrzymałe. Co niektórzy z Was pewnie pamiętają natomiast, że jeszcze kilkanaście lat temu swoje piec minut przeżywały okna plastikowe. Co natomiast z oknami aluminiowymi?  Poznajcie plusy i minusy każdego z tych materiałów.

 

Okna drewniane

 

Okna drewniane nadają miły i przytulny charakter każdemu wnętrzu,  świetnie nadają się do dużych przeszkleń. Ponadto są trwałe i różnorodne – futryny okien mogą być pomalowane we wszystkich kolorach tęczy, mogą mieć też dowolny kształt. Ich zaletą jest również to, że wszelkie zarysowania czy uszkodzenia można bardzo ławo naprawić, tak samo jak i łatwo można zmienić ich wygląd (poprzez pomalowanie futryn na inny kolor). Charakteryzują się niską rozszczepialnością , są szczelne, nie wypatrzają się oraz posiadają dużą izolacyjność cieplną materiału.

 

Ich podstawową wadą jest to, że są o wiele droższe niż okna plastikowe. Decydując się na stolarkę okienną wykonaną z tego materiału trzeba też liczyć się z tym, że co kilka lat będzie należało prowadzać jej konserwację oraz dbać o to, aby nie była narażone na wilgoć. Drewniany materiał jest także o wiele mniej odporny na działania owadów i grzybów niż chociażby plastik. Może się zdarzyć, że okna drewniane zmienią wymiary, np. pod wpływem wilgotności.

 

Okna plastikowe

 

Okna plastikowe uważane są za uniwersalne i pasujące do każdego wnętrza. Charakteryzują się dużą odpornością na wodę i substancje chemiczne, a także są lekkie i stabilne. Bardzo trudno je uszkodzić, np. w transporcie, a ich pielęgnacja jest prosta i łatwa. Nie potrzebują, tak jak okna drewniane, dodatkowej pielęgnacji czy impregnacji. Są stosunkowo tanie, odporne na grzyby i owady, a przede wszystkim niepalne. 

 

Do ich wad natomiast należy to, że raz uszkodzone nie nadają się do naprawy. Okna PCV nie są też najlepszym wyborem do powierzchni poddaszowych – występują one tylko jako okna prostokątne (co może nie zadowolić koneserów oryginalnych wnętrz) oraz źle współpracują z dachową więźbą.

 

Okna aluminiowe

 

Ten rodzaj okien w Polce nie jest jeszcze popularny, dotychczas stosowany, zazwyczaj, był w budownictwie komercyjnym, np. biurowcach. Za montażem okien aluminiowych przemawia głównie ich waga, są o wiele lżejsze niż okna drewniane czy z PCV. Dzięki temu, że aluminium jest materiałem giętkim i plastycznym właściciele okien z tego aluminium mogą przebierać i wybierać w kształtach. Tego rodzaju okna, podobnie jest drewniane dobrze sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń. Dodatkowo są łatwe w utrzymaniu.

 

Do wad okien aluminiowych, tak jak i okien PCV, należy to, że nie podlegają one naprawie, jeśli się zepsują należy je wymienić. Minusem takich okien jest także cena - wykonywane są one na zamówienie, więc ich koszt jest o wiele wyższy niż okien z dwóch pozostałych, zaprezentowanych materiałów. Niektórzy do wad okien aluminiowych dodają jeszcze to, że ich rama szybko się nagrzewa lub ochładza. W efekcie, oznacza to, że zimą okienna rama jest bardzo zimna, natomiast latem może parzyć.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem