Artykuły > Budowa > Projekty

Domy murowane - projekty, technologia i koszty budowy

Domy murowane - projekty, technologia i koszty budowy
Źródło: z500.pl

Stając przed wyborem wymarzonego domu warto zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje dzisiejszy rynek budowlany. Domy murowane, choć budowane już od wielu lat, są znanym i najbardziej popularnym rodzajem tworzonych budynków, stąd też to właśnie największa ilość dostępnych projektów domów to te, które oferują nieruchomość wykonaną w technologii tradycyjnej.

 

Projekt domu murowanego

 

Projekty domów murowanych to te najczęściej wybierane. Ich szeroki wybór pozwala na zakupienie już gotowego planu lub zamówienie wykonania indywidualnego projektu dostosowanego do potrzeb inwestora i możliwości działki. Z planami domów murowanych można zapoznać się w naszym serwisie pod adresem "projekty domów murowanych"

W przypadku decyzji o zakupie gotowego planu domu adaptuje się go do warunków panujących na działce, materiałów budowlanych, które mają zostać użyte oraz konkretnych preferencji zamawiającego projekt.

 

Przy wyborze projektu warto zastanowić się nad kilkoma elementami:

 

  • wielkością domu,
  • zapotrzebowaniem na piwnicę, garaż, poddasze,
  • rodzajem preferowanego ogrzewania,
  • preferowanymi materiałami budowlanymi,
  • czy ma to być dom pasywny lub energooszczędny,
  • wysokością środków, które będą przeznaczone na budowę domu.

 

Przed zakupem warto również dopytać projektanta o koszt gotowego projektu domu z katalogu, koszt projektu indywidualnego, koszt adaptacji planu, przewidywane koszty eksploatacyjne oraz wysokość nakładów, które należy poczynić na budowę nieruchomości.  

 

Technologia budowy domów murowanych

 

Z racji tego, że domy murowane są nadal najczęstszym rozwiązaniem na rynku, istnieje ogromny wybór materiałów oraz producentów je oferujących. Do budowy domu murowanego można używać: ceramiki tradycyjnej, ceramiki polaryzowanej, betonu komórkowego, keramzytobetonu oraz bloków wapienno-pisakowych (silikatów).

 

Istotną rolę w domu murowanym odgrywają starannie wykonane oraz zaizolowane fundamenty, ściany zewnętrzne mogą być budowane w różnych technologiach - jednowarstwowej, dwuwarstwowej lub trójwarstwowej. W zależności od rodzaju wznoszonych ścian inaczej montuje się okna i drzwi. Warto również wspomnieć, że każdy ze sposobów wykonania przegród zewnętrznych przyniesie inne właściwości i stosuje się do niego inne materiały. Domy murowane muszą być dodatkowo zaizolowane termicznie i akustycznie, tutaj jest wiele możliwości do wyboru: styropian, wełna mineralna, pianka poliuretanowa i inne.

 

Budynki wykonane z technologii tradycyjnej są bardzo stabilne, co daje projektantowi możliwość stworzenia pomieszczeń o dużej rozpiętości stropu. Utrzymują one stabilną temperaturę, po nagrzaniu się długo zatrzymują ciepło.

 

Budowa takiego domu trwa jednak długo. Jego konstrukcja jest ciężka, a każdy kolejny element musi wyschnąć i utrwalić się, aby móc prowadzić kolejne prace. Dom murowany można budować latami - jest to jednocześnie plus i minus budowy w tej technologii. Z jednej strony możliwe jest budowanie etapami, w miarę przypływu gotówki, z drugiej zaś strony trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ czas jest tutaj istotnym elementem gwarantującym jakość budynku.

 

Koszty domu murowanego

 

Domy murowane o powierzchnie ok. 150 m2 to wydatek ponad 300 000 zł. Stan surowy takiego budynku szacuje się na około połowę powyższej kwoty. Elementem, który najbardziej wpływa na koszty budowy jest wybór materiałów, z których powstanie dom. Najnowsze i najlepsze rozwiązania budowlane mogą być nawet 3 razy droższe niż te tradycyjnie stosowane. Z uwagi na powszechną dostępność materiałów można jednak wybrać te najbardziej optymalne i zaoszczędzić.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem