Artykuły > Budowa > Projekty

Domy energooszczędne i pasywne - projekty, technologia i koszty budowy

Domy energooszczędne i pasywne - projekty, technologia i koszty budowy

Obecnie domy pasywne to domy, których zapotrzebowanie na energię cieplną jest niższe niż 15 kWh/(m²·rok). Zgodnie z przepisami standardowy dom ma zapotrzebowanie od 90 do 120 kWh/(m²·rok), a dom energooszczędny od 30 do 60 kWh/(m²·rok). Co zatem wpływa na tak niskie zapotrzebowanie na energię cieplną domów pasywnych i energooszczędnych i dlaczego warto wybrać właśnie taki projekt domu.

 

Projekt domów energooszczędnych i pasywnych

 

Projekt tego rodzaju domów musi uwzględniać technologię budowy, rodzaj izolacji, system ogrzewania, wentylację, lokalizację budynku, stosunek kubatury do powierzchni ścian oraz stosunek powierzchni okien do powierzchni ścian zewnętrznych domu. W związku z tymi wymaganiami jest on więc tworzony w oparciu o zupełnie inne kryteria niż projekt domu tradycyjnego. Również inna jest ścieżka akceptacji projektu domu energooszczędnego czy pasywnego - oprócz zatwierdzenia przez architekta musi on uzyskać pozytywną ocenę audytora energetycznego. Często też ta ocena oraz później oszacowany stopień energooszczędności samego budynku są niezbędne do otrzymania odpowiednich dofinansowań.

 

Gotowe projekty domów pasywnych i energooszczędnych można odnaleźć na naszej stronie "projekty domów energooszczędnych i pasywnych". Należy jednak pamiętać, że przed jego wdrożeniem powinno się go dopasować do ukształtowania i położenia działki. Projekt powinien zapewniać prostą, zwartą konstrukcję oraz jak najmniejszą ilość mostków termicznych. Budynek należy skonstruować tak, aby czerpać jak najwięcej korzyści ze swojego położenia, np. duże okna skierowane na południe.

 

Technologia budowy domów energooszczędnych i pasywnych

 

Technologia, w której zostanie postawiony budynek musi być uwzględniona już na etapie projektowania. Termoizolacyjność gra tu najważniejszą rolę, ma ona bardzo ważne znaczenie dla zapotrzebowania na ciepło domu. Należy wybrać materiały, które zapewnią najbardziej optymalne i wymagane warunki zapotrzebowania na energię w domu - cechujące się niską przepuszczalnością ciepła. Podczas budowy należy zwracać szczególną uwagę na prawidłowe zamontowanie izolacji, niektóre z materiałów są bardzo delikatne i ulegając uszkodzeniu spowodują “dziurę”, którą będzie uciekało ciepło.

 

W takcie wyboru projektu domu pasywnego należy zwrócić uwagę na to, aby przewidywał on zastąpienie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej tą mechaniczną (z odzyskiwaniem ciepła). Warto również poznać nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, które proponuje projekt, takie jak: panele słoneczne do przygotowania ciepłej wody, ogniwa fotowoltaiczne do wytworzenia energii elektrycznej, ogrzewanie podłogowe, itp.

 

Koszty budowy domu energooszczędnego i pasywnego

 

Szacuje się, że budowa domów pasywnych oraz energooszczędnych jest o 10-25% droższa niż budowa domu w tradycyjnej technologii.  Więcej pieniędzy wydaje się w tych przypadkach na izolację termiczną, zakup okien i drzwi o niskim współczynniku przenikalności, ewentualną instalację odnawialnych źródeł energii, wentylację mechaniczną. W przypadku budowy domu pasywnego koszty będą najwyższe, niezbędna tu jest wysoka izolacja oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

 

Efektem budowy w tych nowoczesnych technologiach jest ograniczenie zapotrzebowania na energię. Szacuje się, że w domu energooszczędnym wydaje się o ok. 60% mniej na ogrzewanie, a w domu pasywnym o 85 - 90% mniej. Koszty budowy takich domów zwracają się w ciągu kilkunastu lat.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem