Artykuły > Budowa > Projekty

Domy drewniane - projekty, technologia i koszty budowy

Domy drewniane - projekty, technologia i koszty budowy

Domy drewniane wracają dziś do łask. Dzieje się tak z uwagi na wyższą świadomość społeczeństwa w dziedzinie ochrony środowiska. Domy z bali to zdrowe, tańsze w budowie rozwiązanie, wybierane nie tylko przez sympatyków środowiska naturalnego. Niski koszt budowy w stosunku domów tradycyjnych czy energooszczędnych sprawie, że projekty domów z drewna są coraz chętnie oglądane i kupowane.

 

Projekt domu drewnianego

 

Projekty domów drewnianych można podzielić na domy szkieletowe oraz domy z bali. Domy drewniane mogą być parterowe, piętrowe, z poddaszem. Co ważne nie ma ograniczeń, co do ich metrażu czy projektu. I choć może się wydawać, że takie domy nie są zbyt trwałe, to  w rzeczywistości spełniają one te same warunki bezpieczeństwa, co domy murowane. Budynki wykonane z naturalnych materiałów to również idealne rozwiązanie dla estetów - ładnie wyglądają i pasują niemal do każdego otoczenia. Spośród domów drewnianych można wybrać domy letniskowe oraz jednorodzinne. Szeroki wybór projektów domów drewnianych znajduje się w wyszukiwarce serwisu pod adresem "projekty domów drewnianych"

 

Technologia budowy domów drewnianych

 

Domy z bali charakteryzują się surową elewacją i oryginalnym “górskim” wyglądem. Każdy dom budowany z bali może wyglądać inaczej ze względu na użyty rodzaj drewna. Budynki, które powstają z bali o dużym przekroju mają najlepsze parametry cieplne, zwłaszcza polecane są bale z gęstym ułożeniem słojów.

 

W konstrukcji domu można wyróżnić tą wieńcową oraz słupowo-ryglową. W wieńcowej naroża łączy się na jaskółczy ogon, a bale układa na tzw. węgla. W konstrukcji słupowo-ryglowej najpierw stawia się słupy na narożach, przy drzwiach i oknach, a następnie wsuwa się między nie bale - zwane łątkami. Ta technologia budowy wymaga niezwykłej precyzji, ponieważ szczeliny, które zostają między balami muszą być dokładnie uszczelnione. Bale wykorzystywane w budowie mogą być obrabiane ręcznie na placu budowy, co zajmuje więcej czasu lub obrabiane mechanicznie.

 

Dom budowany z bali prostokątnych (płazów) charakteryzuje się elementem konstrukcyjnym w postaci belek ułożonych w całym przekroju konstrukcyjnym. Używa się także belek klejonych, które można dodatkowo wypełnić izolacją w celu zachowania lepszych warunków termicznych. Belki na ściany, strop i więźbę są gotowe do kupienia w zestawach, ułatwia to złożenie domu.

 

Technologia szkieletowa jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Takie domy buduje się szybko i sprawnie. Posiadają one dobre parametry cieplne przy wykonaniu cienkich ścian (jedynie 25 cm przekroju). Najpierw buduje się drewniany szkielet, wypełnia się go izolacją termiczną, paraizolacją oraz tworzy elementy wewnętrzne. Elewację natomiast można wykończyć w dowolny sposób, od obłożenia drewnem, po wykonanie tynków.

 

Koszty budowy drewnianego domu

 

Za dom z bali o powierzchni 100 m2 należy zapłacić od 90 000 zł do 200 000 zł za stan surowy otwarty. Stan surowy zamknięty otwarty to wydatek od 130 000 zł do ok. 250 000 zł. Podobnie również układają się koszty budowy domów z płazów.

 

Dom szkieletowy zmieści się natomiast w kosztach od 250 000 do 400 000 zł za budynek o powierzchni ok. 100 m2.

 

Ceny mogą się jednak znaczniej różnić. Zależą bowiem od wybranego metrażu budynku, rodzaju drewna, ilości i wielkości ścian oraz drzwi, a także innych czynników.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem