Artykuły > Budowa > Projekty

Dom z poddaszem użytkowym. Jak wybrać projekt idealny?

Dom z poddaszem użytkowym. Jak wybrać projekt idealny?

Domy z poddaszem użytkowym to wciąż jedne z najpopularniejszych budynków jednorodzinnych w Polsce. Chętnie budowane zarówno przez inwestorów jak i osoby prywatne. Wybór domu z poddaszem użytkowym to dobre rozwiązanie dla rodzin, które szukają elastycznego projektu, stwarzającego szanse na rozbudowę nieruchomości w przyszłości.  Z racji tego, że dom z poddaszem użytkowym to duży potencjał warto zastanowić się jak wybrać projekt nieruchomości, który spełni oczekiwania i pokładane nadzieje.  

 

Duża popularność tego typu domów sprawia, że osoby decydujące się na ten rodzaj nieruchomości mają w czym wybierać. Na rynku dostępne są rożne kształty i modele, od tych typowych i prostych, przykrytych dwuspadowym dachem, po te które bazują na nowoczesnych trendach i zdobionych oryginalnymi detalami architektonicznymi.

 

Projekty domów z poddaszem użytkowym to doskonały wybór dla rodzin 2+2 oraz 2+3. Zapewniają one funkcjonalne pomieszczenia pozwalające na wygodne aranżacje oraz oddzielenie strefy nocnej od dziennej, co znacznie podnosi komfort życia.

 

Ten rodzaj domu uznawany jest za najbardziej adekwatny do zapewnienia potrzeb indywidualnego inwestora. Jego bryła i konstrukcja pozwala na wybudowanie go na małych działkach i wykorzystanie niemal każdego m2 przestrzeni na cele mieszkalne. Użytkowe poddasze daje możliwość dużej elastyczności i jeszcze większej ilości sposobów zagospodarowania dodatkowej przestrzeni, czy to na pomieszczenie mieszkalne, czy też pomocnicze gospodarcze lub lokale usługowe.

 

Możliwość dostosowania poddasza jest szczególnie ważna w małym domu oraz w przypadku jeśli działka na której ma on stanąć nie posiada dużych powierzchni.  Na rynku dostępnych jest wiele gotowych projektów domów z poddaszem użytkowym, można zapoznać się z nimi w wyszukiwarce projektów, która pomoże odnaleźć budynek spełniający dokładne kryteria szukającego.

 

Odpowiedni dla każdego

 

Dom z poddaszem użytkowym bez przeszkód można określić tradycyjną formą budownictwa nad Wisłą. Z racji tego, że tego typu zabudowania doskonale wpisują  się w krajobraz sprawdzają się zarówno ma miejskich przedmieściach, jak i na wsi. Dodatkowo stanowią oczywisty i naturalny wybór w przypadku jeśli lokalne przepisy narzucają budowę nieruchomości dachu o dużym spadku (a często takie uwarunkowania wynikają z gminnego planu zagospodarowania przestrzennego).

 

Podział na strefę dzienną i nocną

 

Jedna z największych zalet projektów domu z poddaszem użytkowym jest możliwości prostego podziału budynku na strefę dzienną i nocną. Podział ten jest bardzo wyraźny – dodatkowo zaznaczony jest tym, że przestrzeń poddasza znacznie odróżnia się od tej znajdującej się na niższych kondygnacjach.  Warto wspomnieć też o tym, iż ta na poddaszu wielu osobom kojarzy się z większym bezpieczeństwem oraz spokojem. Okna dachowe (połaciowe) gwarantują nierzadko piękne widoki i dobre nasłonecznienie poddaszowych powierzchni.

 

Decydując się jednak na zaaranżowanie poddasza na cele mieszkalne należy pamiętać, iż powierzchnia użytkowa poddasza zawsze jest mniejsza niż parteru, wynika to z kąta nachylenia połaci dachowej. Projekty takich nieruchomości przewidują więc o wiele większa strefę dzienną od nocnej.

 

Koszty

 

W przypadku zakupu gotowego projektu domu z poddaszem użytkowym koszty jego budowy i wykończenia (do stanu zamkniętego) uwzględniane są w projekcie. Szacuje się, iż są one niższe niż w przypadku budowy domu piętrowego, co więcej ten z poddaszem użytkowym można budować etapami bez szkody dla komfortu użytkowania niższych kondygnacji.

 

Projekt domu z poddaszem użytkowym: możliwości

 

Z racji popularności tego typu nieruchomości istnieje wiele różnorodnych projektów domów z poddaszem użytkowym: zaczynając od tych najprostszych nieruchomości z dwuspadowym dachem, przez mansardowe i kopertowe, a kończąc na wyszukanych wielopołaciowych. W projektach tego typu domów dach ma bardzo istotne znaczenie, bowiem rzutuje on na ilość przestrzeni do zagospodarowania i jej funkcjonalność. Wybierając więc projekt należy przede wszystko zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego dachu. Projekty domów z poddaszem użytkowym dostępne są w wyszukiwarce "projekty domów z poddaszem użytkowym"

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem