Artykuły > Budowa > Projekty

Dom piętrowy czy dom z poddaszem użytkowym?

Dom piętrowy czy dom z poddaszem użytkowym?

Na wąskich lub małych działkach jedynym rozwiązaniem na większy dom jest zbudowanie dodatkowego piętra. Wybór projektu domu piętrowego pozwala na zaoszczędzenie cennego miejsca na działce i wygospodarowanie przestrzeni na ogród. Ten rodzaj nieruchomości jest popularną alternatywą dla budynków z poddaszem użytkowym. Chętnie wybierają go osoby, które poszukują nowoczesnych i stylowych brył. Jednak wiele osób na etapie wyboru projektu zastanawia się, który z nich będzie lepszy:  projekt domu piętrowego czy tego z poddaszem użytkowym.

 

Dom piętrowy

 

Domy piętrowe zazwyczaj posiadają nieskomplikowaną konstrukcję dachu (odwrotnie niż domy z poddaszem użytkowym), co przyczynia się do energooszczędności. W niektórych projektach, gdzie bryła domu jest w prostym kształcie można uzyskać dobre parametry termiczne budynku, co przyczynia się do oszczędności w zakresie zapewnienia ciepła w domowych pomieszczeniach. Dzięki prostym ścianom na piętrze można w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń i w miarę tanim i prostym kosztem ją zaaranżować. Projekt domu piętrowego posiada również duży plus, jakim jest możliwość dobrego doświetlenia pokoi znajdujących się na piętrze.

 

Wybierając projekt domu piętrowego należy liczyć się jednak z wyższymi kosztami jego budowy. Należy do nich dodać środki potrzebne na wykonanie schodów, stropów, ścian na piętrze. Przy budowie domu piętrowego bardzo ważne jest  zapoznanie się z planem zagospodarowania przestrzennego, bowiem są w nim określone tak istotne elementy jak: położenie domu na działce czy dopuszczalna ilość kondygnacji. Zazwyczaj jeśli sąsiednie domy są piętrowe to nowo powstający budynek będzie mógł być piętrowy.

 

Dom piętrowy rzuca duży cień, może więc przez część dnia zacieniać ogród. W przypadku zdecydowania się na przydomowy ogród warto pomyśleć o umiejscowieniu go względem stron świata, niektóre rośliny lubią nasłonecznienie, inne rosną lepiej w cieniu. Dom piętrowy będzie rzucać długi cień na północ, więc jeśli kwiaty będą potrzebowały dużo słońca dobrze jest je posadzić od strony południowej.

 

Zakup projektu domu piętrowego to dobre rozwiązanie, gdy planuje się umieścić na pierwszym piętrze kilka pomieszczeń, a nie tylko sypialnie i ewentualnie łazienkę. Ten rodzaj nieruchomości znakomicie sprawdzi się w przypadku małej działki - pozwala na zbudowanie kilku pokoi na piętrze o większej powierzchni użytkowej niż w przypadku poddasza mieszkalnego.

 

Z projektami domów piętrowych można zapoznać się odwiedzając naszą wyszukiwarkę "projekty domów piętrowych"

 

Dom z poddaszem użytkowym

 

Domy z poddaszem są tańsze w budowie od domów piętrowych (nie trzeba wykonywać dodatkowego stropu). Jednocześnie domy te mogą cechować się wysoką energooszczędnością (zwłaszcza, gdy mają zwartą bryłę oraz porządnie zaizolowane fundamenty, ściany, okna i dach).

 

Skosy na poddaszu mogą wyglądać dość ładnie, nie są jednak funkcjonalne. Zabierają one przestrzeń użytkową, do której trzeba np. zamawiać meble na wymiar. Pod skosami, poniżej 1,6 m umieszcza się najczęściej szafki, schowki, w których można przechowywać ubrania, książki, zabawki i inne rzeczy, które się tam zmieszczą. Potrzebne są też specjalne okna, droższe niż te standardowe. Wykończenie skośnych ścian jest trudniejsze niż prostych. Najbardziej opłaca się budowanie dachu dwuspadowego, ponieważ zapewnia on najwięcej przestrzeni użytkowej.

 

Domy z poddaszem użytkowym zazwyczaj są zaprojektowane tak, aby parter był większy i mieściły się tam pomieszczenia dzienne (kuchnia, salon, łazienka), natomiast na poddaszu mieszczą się sypialnie. Taki podział stref mieszkalnych wydaje się najbardziej naturalny i harmonijny. Domy z poddaszem użytkowym są polecane do średnich działek z uwagi na spore rozmiary parteru.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem