Artykuły > Budowa > Projekty

Dom parterowy czy piętrowy? Projekty domów parterowych

Dom parterowy czy piętrowy? Projekty domów parterowych

Pytanie o przewagę domu parterowego nad piętrowym nie jest rzadkością na etapie wyboru projektu przyszłych czterech ścian. Nie ma jednak na nie jednoznacznej odpowiedzi – to przyszli właściciele powinni dokonać oceny nie tylko swoich możliwości finansowych, ale przede wszystkim potrzeb i na tej podstawie wybrać czy optymalna jest dla nich budowa domu parterowego czy też piętrowego. Jakie pytania należy sobie postawić i z jakimi kosztami liczyć się wybierając projekt domu parterowego lub piętrowego?

 

Jak wybrać odpowiedni projekt domu?

 

Ten odwieczny dylemat, każdego inwestora, można rozwiązać w prosty sposób – na początek należy ustalić kto zamieszka w nieruchomości i jakie potrzeby będą miały te osoby. Przy wyborze odpowiedniego projektu ważnymi czynnikami będą także takie elementy jak ilość przyszłych mieszkańców oraz ich wiek, oczekiwania domowników co do zastosowanych udogodnień m.in. technologicznych oraz zapisy w warunkach zabudowy czy też wymiary działki.  Projekt domu parterowego skrojony na miarę potrzeb można wyszukać pod adresem "projekty domów parterowych"

 

Cena projektu

 

Przy wyborze projektu domu ogromną rolę gra również cena: zarówno samego projektu, jak i budowy nieruchomości. Na początek warto zaznaczyć, iż koszt projektu nie jest związany tylko z liczbą kondygnacji. Cena uzależniona jest od wielu czynników, takich jak wielkość, bryła, konstrukcja, technologia czy zastosowane w budynku rozwiązania techniczne. Projekt domu parterowego, który został wykonany np. w technologii pasywnej może okazać się o wiele droższy niż domu piętrowego.

 

Sam projekt to jednak jeszcze mała część kosztów, które należy ponieść – większym wyzwaniem jest budowa. Cena wzniesienia budynku, podobnie jak przy zakupie projektu, uzależniona jest w dużej mierze od technologii w jakiej zostanie wykonany i zastosowanych rozwiązań. Budowa domu parterowego wiąże się jednak z większymi wydatki w zakresie instalacji. Wyższe koszty zakupu i montażu rur wynikają z bardziej skomplikowanego systemu rozmieszczenia instalacji niż w domu dwukondygnacyjnym.

 

Do kosztów należy także doliczyć te związane z nasadami kominowymi, które poprawiają przepływ zużytego powietrza. Ich zastosowanie jest bowiem najbardziej optymalnym rozwiązaniem wentylacyjnym w budynku parterowym, wentylacja mechaniczna nie zawsze się sprawdza.

 

Budowa domu parterowego to nie tylko koszty, ale i oszczędności.  Mniejsze wydatki ponosi się na wykonanie stropu, montaż okien dachowych czy wykończenie poddasza. W ogólnym rozrachunku budowa domu parterowego, szczególnie tego o mniejszym metrażu – do 150m2- jest tańsza niż tego piętrowego.

 

Zalety domu parterowego

 

Dom parterowy, z angielska zwany bungalowem, chociaż w Polsce jest mało popularny i przegrywa z domami piętrowymi posiada szereg zalet. Brak schodów, rozległość domowych przestrzeni i ścisłe powiązanie z ogrodem sprawia, że jest on komfortowym budynkiem, w którym mogą zamieszkać zarówno rodziny z małymi dziećmi, jak i seniorzy czy osoby niepełnosprawne.

 

Dom parterowy to idealne rozwiązanie dla osób chcących wybudować się niskim nakładem środków w szybkim czasie. Wybierając projekt najlepiej postawić na ten o prostej, zwartej bryle i mało skomplikowanym dachu.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem