Artykuły > Budowa > Projekty

Czym można sterować w inteligentnym domu?

Czym można sterować w inteligentnym domu?

Możliwości inteligentnego domu są bardzo duże. Aby jednak mogły zostać w pełni wykorzystane to nieruchomość musi zostać przygotowana już na etapie budowy. Wprowadzenie systemów inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami i urządzeniami w domu.

 

Co potrafi inteligentny dom?

 

Dzięki systemowi inteligentnego sterowania budynkiem można na bieżąco śledzić informacje o różnorodnych parametrach wewnątrz i na zewnątrz domu, a także nimi zarządzać. Sterowanie domem jest znacznie prostsze, komfortowe i wygodne. Montując inteligentne instalacje można zmniejszyć liczbę czynności koniecznych do obsługi i kontroli poszczególnych urządzeń. Najprostszym sposobem wykonania systemu inteligentnego domu jest jego montaż na podstawie instalacji alarmowej.

 

Funkcje inteligentnego domu

 

Jedną z najczęstszych funkcji realizowanych przez domową automatykę jest sterowanie oświetleniem. Funkcja ta pozwala na włączenia i wyłączenie światła w całym budynku jednym przyciskiem, często jest ona połączona z uzbrojeniem alarmu. Sterowanie oświetleniem często realizowane jest także za pomocą pilota lub czujników ruchu.

 

Popularne jest również wyposażanie systemu inteligentnego domu w funkcje sterowania roletami. Funkcja opuszczania/podnoszenia rolet może być skorelowana z uzbrajaniem alarmu oraz z oświetleniem. Pozwoli to zabezpieczyć dom  jednym przyciskiem. Podobnie działa również często instalowany system sterowania żaluzjami i markizami. Jest on wyposażony w czujniki nasłonecznienia, prędkości wiatru, temperatury oraz opadów atmosferycznych i uzależnia od tego natężenie oraz sposób ustawienia zasłon.

 

Istnieje również mechanizm sterowania oknami. Pozwala na ich otwieranie, zamykanie lub uchylanie. Wszystkie te funkcje dostępne są poprzez przyciśnięcie jednego przycisku na panelu lub pilocie. Podobnie jest w przypadku ogrzewania. Automatyczne sterowanie ogrzewaniem pozwala na obniżanie i podnoszenie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Więcej o integracji ogrzewania z systemem inteligentnego domu dowiesz w artykule "Ogrzewanie w systemie inteligentnego domu". Jedna z podstawowych funkcji systemu inteligentnego domu jest również sterowanie klimatyzacją oraz wentylacją mechaniczną.

 

Dla wzmocnienia bezpieczeństwa inteligentne nieruchomości wyposaża się również w czujniki wykrywające wyciek gazu, wody oraz czujniki przeciwdymowe. Czujniki podłącza się do alarmu, w przypadku przekroczenia normy instalacja informuje o niebezpiecznym stężeniu gazu w powietrzu. Takie rozwiązania pozwalają też na korelację ich z wybieraniem numerów alarmowych. Dzięki temu uzyskuje się możliwość przyspieszania reakcji odpowiednich służb, a więc zwiększenie szans na otrzymanie pomocy na czas.

 

Podstawowe funkcje inteligentnego domu pozwalają na komfortowe i bezpieczne użytkowanie budynku. Bardziej rozbudowane systemy dają możliwość zarządzania niemal każdą dziedziną życia. Co ważne, dzięki aplikacjom na smartfony oraz internetowi domem sterować można z dowolnego miejsca na świecie.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem