Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Czym jest zabezpieczenie kredytu hipotecznego i czym może skutkować?

Czym jest zabezpieczenie kredytu hipotecznego i czym może skutkować?

Ubieganie się o kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością ustalenia również zabezpieczenia tego kredytu. Bank, jako że pożycza dość sporą kwotę chce mieć pewność, że zostanie ona zwrócona. Oczywiście, deklaracje i zapewnienia klienta nie są dla banku szczególnie przekonujące, dlatego właśnie oczekuje on zabezpieczenia, które jest pewne i w razie problemów pokryje zobowiązania klienta. Bank musi minimalizować swoje ryzyko. Najczęściej, zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest nieruchomość, na którą jest on zaciągany. Jest to najprostsze działanie, tym bardziej, że nieruchomość ta, z pewnością, pokryje koszty związane z przyznaniem pieniędzy.

 

Co jest uwzględniane przy ustalaniu wartości i wysokości zabezpieczenia? 

 

Bank zabezpiecza sobie praktycznie wszystkie koszty związane z kredytem, a więc całą wysokość kwoty, jaką normalnie uzyskał by od klienta. Jest to wartość kredytu, odsetki, prowizja, marża i wszystkie inne dodatkowe opłaty, które są ujęte w umowie kredytowej.

 

Zabezpieczenie kredytu zasadniczo ustalane jest na etapie przygotowywania oferty kredytowej, ma ono bowiem znaczenie przy ustalaniu kosztów i czy kredyt zostanie przyznany. Można tutaj minimalnie negocjować z bankiem, choć to głównie bank decyduje o zabezpieczeniu. To jego pieniądze są wprowadzane do obrotu, ma prawo zadecydować o ich zabezpieczeniu. Jeżeli jednak, propozycja ze strony klienta będzie korzystna i rozsądna, a zabezpieczenie pokryje koszty kredytu, to bank nie ma powodu, by się na to nie zgodzić. Dla niego najważniejsza jest minimalizacja ryzyka. Jeżeli może to osiągnąć przy innym rozwiązaniu, które proponuje klient, to napewno weźnie to pod uwagę. Ważne również by wiedzieć, że w toku trwania umowy kredytowej może zostać ustalone zabezpieczenie dodatkowe. Jeżeli sytuacja finansowa klienta zdecydowanie się pogorszy, bank może wystąpić o dodatkowe zabezpieczenie. Druga sytuacja, gdy wartość zabezpieczenia drastycznie spadnie. W przypadku, gdy nieruchomość ulegnie np. spaleniu lub zniszczeniu , w takiej chwili bank może ustanawić nowe zabezpieczenie.

 

Jednak, z drugiej strony, klient może też wnioskować o zmianę zabezpieczenia. Jeżeli spłacił już znaczącą część swojego zobowiązania wobec banku i ma ciekawą ofertę, ma nowe zabezpieczenie, które pokryje całość nowych, zmniejszonych zobowiązań, bank może przystać na propozycję klienta i zmienić przedmiot zabezpieczenia. Jeżeli, przykładowo, posiadamy dwa mieszkania, większe i mniejsze, a zabezpieczenie jest na większe mieszkanie, a wartość zobowiązań, spokojnie pokryje mniejsze, można wnioskować o przeniesienie. Wszystko jest do uzgodnienia.

 

Jeżeli jednak sytuacja obróci się dość dramatycznie i klient nagle stanie się niewypłacalny, to po wykorzystaniu wszystkich ugodowych i polubownych rozwiązań, bank może zażądać zaspokojenia swoich roszczeń z przedmiotu zabezpieczenia. Przedmiot zabezpieczenia przechodzi wówczas na własność banku, bank go sprzedaje i odzyskuje należne pieniądze.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem