Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Czym jest BIK i jakie jest jego znaczenie?

Czym jest BIK i jakie jest jego znaczenie?

Wnioskowanie o kredyt hipoteczny wiąże się nierozłącznie z oceną zdolności i historii kredytowej. O ile zdolność kredytową każdy bank ocenia indywidualnie, na podstawie własnych kryteriów, o tyle historia kredytowa oceniana jest na podstawie ogólnej dostępnej bazy o nazwie BIK. To tam znajduje się cała historia kredytowa każdego, kto kiedykolwiek wnioskował o kredyt lub go otrzymał.

 

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które zostało założone w 1997 roku przez Związek Banków Polskich. Jego celem jest gromadzenie informacji o klientach banków, o sposobie,  w jaki realizują oni swoje zobowiązania wobec banków, jak często zaciągają kredyty i w jakiej wysokości. To pozwala bankom uchronić się przed nierzetelnymi klientami, a także docenić tych, którzy sumiennie realizują swoje płatności.

 

Historia kredytowa w BIK ma bowiem ogromne znaczenie przy ustalaniu zdolności kredytowej i warunków udzielenia finansowania. Jeżeli klient ma dobrą historię kredytową bank może udzielić kredytu na lepszych warunkach, obniżyć prowizję czy marżę za kredyt. Jeżeli klient ma złą historię lub w ogóle jej nie posiada, to bank musi się jakoś zabezpieczyć. Robi to narzucając wyższą marżę lub prowizję albo też i jedno i drugie.

 

Jednak sama historia kredytowa to nie wszystko. Wiąże się z nią bardzo ściśle scoring, czyli proces przydzielania klientowi punktów zależnie od jego sytuacji finansowej i sytuacji jego zobowiązań. To właśnie liczba punktów scoringowych decyduje o warunkach, na jakich kredyt zostanie przyznany, a czasem decyduje o tym, że bank nie zdecyduje się w ogóle na przyznanie środków.

 

Co zwiera historia kredytowa każdego z nas i na jakiej podstawie przyznawane lub odbierane są punkty? Historia kredytowa dotyczy złożonych wniosków kredytowych, zaciągniętych zobowiązań, w tym są również debety i karty kredytowe oraz terminowość realizowania tych zobowiązań. I na tej właśnie podstawie wyliczane są punkty scoringowe, które decydują o wiarygodności klienta wobec banku. Wpływa na to także skłonność klienta do zadłużania się czy też przekraczania debetów i limitów na kartach.

 

Scoring wyrażany jest w gwiazdkach i punktach. Gwiazdki przyznawane są od jednej do pięciu. Punkty, od 192 do 631. Oczywiście, im więcej punktów tym lepiej i lepsze warunki kredytu. Im mniej punktów, tym większa szansa, że kredyt nie zostanie w ogóle przyznany.

 

Punkty scoringowe, które są ujednoliconą formą wyrażania historii kredytowej, można stracić z powodu kilku czynników. Są to: opóźnienia w spłacie swoich zobowiązań, ilość tych opóźnień, wysokość zaległej kwoty i czas trwania opóźnienia. Poza tym, to również odstęp między opóźnieniami, ile czasu upłynęło od uregulowania jednego opóźnionego zobowiązania do pojawienia się kolejnego opóźnienia. To samo dotyczy kart i debetów na koncie.

 

Warto wiedzieć, co i jak wpływa na historię kredytową, zwłaszcza jeżeli w planach jest wnioskowanie o większy kredyt, jak na przykład hipoteczny. Mając odpowiednią wiedzę można uniknąć pewnych, szkodliwych dla siebie działań lub też wpłynąć na poprawienie historii kredytowej, tak by bardziej odpowiadała wymogom banków.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem