Artykuły > Wnętrza > Kominki

Czy kominek zastąpi ogrzewanie w domu?

Czy kominek zastąpi ogrzewanie w domu?

Wiele osób wybierając sposób ogrzewania domu, zastanawia się nad instalacją kominka. Ładnie wygląda w salonie, palące się drewno to przyjemny dla oka widok, a jeśli do tego miałby jeszcze ogrzewać dom – byłoby wspaniale. Ale czy na pewno?

 

Ogrzewanie domu za pomocą kominka z płaszczem wodnym (tylko taki model jest w stanie ogrzać cały dom i wodę użytkową) lub systemem DGP to rozwiązania, które zostały stworzone właśnie do tego celu.

 

Ogrzewanie domu za pomocą kominka z płaszczem wodnym

 

Według polskiego prawa, kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania z prostej przyczyny - wymaga on stałej i częstej kontroli przez człowieka. W przypadku pozostawienia domu na kilka dni zimą, bez opieki np. przy okazji wyjazdu na urlop, ryzykujemy znacznym wychłodzeniem domu, a nawet uszkodzeniem instalacji spowodowane mrozem. Dlatego, zaleca się instalowanie dodatkowego urządzenia np. pieca gazowego, który będzie można uruchomić w razie wyjazdu.

 

Stałe ogrzewanie, nawet średniej wielkości domu, jedynie za pomocą kominka z płaszczem wodnym, z czasem może stać się bardzo kłopotliwe. Trzeba liczyć się z tym, że w salonie lub innym pomieszczeniu, w którym zostanie zainstalowany, będziemy mieć małą kotłownię. Konieczność częstego dokładania opału do paleniska może sprawić, że salon stanie się przechowalnią drewna i miejscem narażonym na obecność dymu czy sadzy. Konieczność częstego oczyszczania paleniska z popiołu, spowodowanego stałym użytkowaniem kominka, może sprawiać niemały kłopot.

 

Należy również zadbać o regularny dostęp do dobrej jakości, suchego drewna, pochodzącego z drzew liściastych. Ogrzewanie domu za pomocą kominka, jest tanim rozwiązaniem, ponieważ drewno to ekologiczny i niedrogi opał. W porównaniu do węgla niestety bardziej „kłopotliwym”, ponieważ szybciej się spala.

 

Dla osób lubiących prace przy kominku, powyższe niedogodności nie będą stanowiły problemu, jednak mogą nie być komfortowe dla wszystkich domowników. Nagrodą za pewne utrudnienia z pewnością będą długie zimowe wieczory, spędzane przy blasku ognia i przyjemnym dźwięku palącego się drewna.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie plusy i minusy wynikające z wykorzystania tradycyjnego kominka jako urządzenia grzewczego, trudno sobie wyobrazić sytuację w której większy dom  ogrzewamy jedynie za pomocą kominka stojącego w salonie.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem