Artykuły > Instalacje > Instalacje gazowe

Czujniki gazu- jak wybrać te najlepsze?

Czujniki gazu- jak wybrać te najlepsze?

Czujniki gazu są niezbędne w każdym domu. Ulatniający się gaz może zatruć domowników i doprowadzić do wybuchu. W niebezpiecznej sytuacji dają one znać, że w powietrzu znajduje się zbyt wiele gazu i trzeba skorzystać z pomocy fachowca, aby nie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Czym różnią się od siebie czujniki i jak wybrać ten najlepszy?

 

Czujnik jest urządzeniem wyposażonym w półprzewodnik, który wchodzi w reakcje z ulatniającym się gazem. W czasie gdy jego stężenie staje się większe niż 15% włącza się głośny i intensywny alarm, którego nie sposób nie usłyszeć.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając czujnik gazu?

 

Zasilanie - czujnik na baterie jest rozwiązaniem, które nie zawiedzie nawet w przypadku chwilowego odcięcia prądu. Jego wadą jest natomiast konieczność wymieniania baterii co jakiś czas, w przypadku rozładowania baterii czujnik nie będzie działał, trzeba więc pamiętać o sprawdzaniu: czy urządzenie działa - czy potrzebuje wymiany akumulatorów.

 

Elektryczny czujnik podłącza się do sieci, więc działanie jego zależne jest od prądu. W przypadkach awarii zasilania lub innych nieprzewidzianych zdarzeń losowych czujniki nie będą spełniały swojej roli.

 

Elektryczno-bateryjny czujnik to najwyższa gwarancja bezpieczeństwa. Zapewnia nieprzerwaną pracę urządzenia i przez to pełną gotowość do wykrywania zagrożenia.

 

Głośność alarmu - powinien generować dźwięk na poziomie 80-90 dB, jest to głośność, która powinna bez problemu obudzić śpiących domowników. Jeśli w mieszkaniu są jedynie osoby ze słabym słuchem należy zadbać o taki poziom głośności, który zaalarmuje je o niebezpieczeństwie.

 

Wyłączanie alarmu - czujnik powinien być wyposażony w możliwość wyłączenia alarmu. Jest to potrzebne w sytuacjach, gdy jesteśmy pewni, że zagrożenie nie występuje. Dobrze również, gdy urządzenie mimo wyłączonego alarmu, włączy go ponownie w przypadku, gdy poziom gazu w powietrzu nadal będzie rosnąć.

 

Funkcja “test” - pozwala na sprawdzenie poprawności działania alarmu, zazwyczaj dotyczy ona dźwięku. Działanie alarmu powinno się sprawdzać co najmniej raz na tydzień.

 

Czujnik powinien być także łatwy w obsłudze, a także prosty w montażu i obsłudze, tak aby każdy mógł z niego korzystać. Dobrze również, gdy urządzenie jest wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i zalanie oraz kurz.

 

Gdzie zainstalować czujnik?

 

Czujnik powinien znaleźć się na wysokości 200 cm i odległości nie mniejszej niż 6 m od źródła gazu. Gaz jest lżejszy od powietrza więc najpierw gromadzi się w górnych partiach pomieszczenia - stąd też takie usytuowanie czujnika, które pozwala na odpowiednie zmierzenie jego ilości w powietrzu.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem