Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Czego może oczekiwać od Ciebie ubezpieczyciel przed zawarciem umowy ubezpieczenia?

Czego może oczekiwać od Ciebie ubezpieczyciel przed zawarciem umowy ubezpieczenia?

Umowa ubezpieczenia domu lub mieszkania zawierana jest w trybie ofertowym, nie ma więc możliwości negocjowania warunków, tworzenia indywidualnych konstrukcji, czy ustalania jej treści na drodze wzajemnych dyskusji. Z pewnego pakietu ochrony, ubezpieczony może wybrać to, co dla niego jest ważne i jest to jedyna szansa na indywidualne modelowanie umowy. Ponieważ firma ubezpieczeniowa bierze na siebie jasno określoną odpowiedzialność finansową za ubezpieczane mienie, ma prawo domagać się ich odpowiedniego zabezpieczenia. Jak jest to weryfikowane?

 

Każdy agent ubezpieczeniowy, który reprezentuje towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo sprawdzić zabezpieczenia, jakie zastosowane są w domu lub mieszkaniu, które ma zostać objęte ubezpieczeniem. Zabezpieczenia dotyczą zarówno ochrony przed włamaniami, jak i przed działaniem warunków atmosferycznych.

 

Zabezpieczenie przed włamaniami sprawdzane jest przede wszystkim poprzez sprawdzenie jakości zamków zastosowanych w drzwiach wejściowych. Im lepsze zamki, tym tańsze ubezpieczenie. Zastosowanie zwykłego zamknięcia, bez certyfikatów, nie powoduje wyłączenia z ubezpieczenia, ale może wpłynąć na podniesienie składki. Jeżeli jednak klient deklaruje posiadanie zamków antywłamaniowych, to agent ubezpieczeniowy ma prawo poprosić o pokazanie certyfikatów. Jeżeli są, to agent zaznaczy, że klient posiada odpowiednie zabezpieczenia i zostanie naliczona zniżka. Jeżeli nie, to składka będzie wyższa, ale za to będzie pewność, że odszkodowanie zostanie wypłacone. Jeżeli bowiem zostanie zgłoszony zamek antywłamaniowy, a w momencie włamania go nie będzie, to towarzystwo może odmówić wypłaty.

 

Druga rzecz to zabezpieczenie przeciwko działaniom żywiołów i warunków atmosferycznych. Jeżeli ściany pokryte są farbą niepalną czy też na dachu zamontowany jest piorunochron (głównie w przypadku domków jednorodzinnych), to można również uzyskać obniżenie składek. Warunkiem jest okazanie certyfikatu na farbie lub pokazanie agentowi piorunochronu.

 

Warto uczciwie i zgodnie z prawdą opowiedzieć agentowi o zabezpieczeniach, ponieważ dzięki temu jest on wstanie lepiej dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie. Jeżeli są zabezpieczenia należy je wskazać, jeżeli nie ma, to nie należy tego ukrywać. Dzięki temu zyskuje się większą pewność, że w razie zdarzenia dojdzie do wypłaty odszkodowania, ponieważ ubezpieczyciel nie został wprowadzony w błąd. 

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem