Artykuły > Wnętrza > Kominki

Co zrobić aby mieć kominek w domu? Sprawdź uwarunkowania formalne

Co zrobić aby mieć kominek w domu? Sprawdź uwarunkowania formalne

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez kominka. W ostatnich latach popularność kominków tradycyjnych i  z tzw. płaszczem wodnym wciąż rośnie, trudno się więc dziwić, że już od wielu lat istnieje prawo regulujące zasady ich instalacji.  Dowiedz się jakie kryteria musi spełniać budynek, aby montaż kominka był możliwy.

 

Decyzję o budowie kominka najlepiej podjąć już na etapie projektowania. Dzięki temu unikniesz w przyszłości dodatkowych, kosztownych remontów i przeróbek instalacji. Dla wielu kominek stanowi jedynie dekorację oraz zapewnia przyjemny widok i odgłos palącego się drewna, umilając tym samym długie, zimowe wieczory. Jednak coraz więcej osób koncentruje się na walorach ekonomicznych kominków, instalując tzw. płaszcze wodne, czyli systemy umożliwiające ogrzewanie całego domu a nawet wody użytkowej. Takie rozwiązanie jest idealne dla zwolenników kominków chcących przy okazji zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wtedy często pojawia się jednak pytanie czy kominek może być jedynym źródłem ciepła w domu?

 

Według obowiązującego prawa:

 

"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami”.  

 

Oznacza to, że kominek niestety nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Z przepisów dotyczących instalacji kominków dowiadujemy się również:

 

Budynek i pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi oraz inne budynki, jeżeli wynika to z ich przeznaczenia, powinny być wyposażone w instalacje (urządzenia) do ogrzewania pomieszczeń w okresie obniżonych temperatur, umożliwiające utrzymanie temperatury powietrza wewnętrznego odpowiedniej do ich przeznaczenia. Wymaganie to nie dotyczy budynków rekreacyjnych, użytkowanych wyłącznie w sezonie letnim”.

 

Z powyższego uzasadnienia jasno wynika, że kominek  nie sprawdzi się jako jedyne źródło ciepła, ponieważ wymaga stałej kontroli przez człowieka. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wyjeżdżamy z domu zimą i pozostawiamy dom na kilka dni bez ogrzewania. Grozi to wychłodzeniem, a nawet uszkodzeniem instalacji grzewczej przez mróz.  Aby kominek stale produkował ciepło musi mieć dostarczany opał co kilka godzin. W tej sytuacji niezbędne jest zainstalowanie np. pieca gazowego.

 

Gdzie można zainstalować kominek?

 

Kominki mogą być montowane tylko w domach jednorodzinnych lub rekreacyjnych oraz w budynkach wielorodzinnych do 12 metrów wysokości i do maksymalnie czterech kondygnacji. Dodatkowo „objętość budynku” czyli kubatura nie może być mniejsza niż 30 metrów sześciennych, a na każde cztery metry sześcienne może przypaść 1 kW mocy kominka.

 

W przypadku instalacji kominka w budynku wielorodzinnym, należy zgłosić ten fakt zarządcy budynku. Przed rozpoczęciem prac, przewody kominowe powinny być również sprawdzone przez mistrza kominiarskiego.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem