Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Co wpływa na składkę ubezpieczeniową w przypadku ubezpieczenia nieruchomości

Co wpływa na składkę ubezpieczeniową w przypadku ubezpieczenia nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości jest bardzo ważnym elementem, można powiedzieć „wyposażenia domu”. Pozwala go odpowiednio zabezpieczyć i ochronić przed ewentualnymi negatywnymi zdarzeniami. Ważne jednak by mieć świadomość, z czego takie ubezpieczenie się składa i co stanowi jego poszczególne elementy. Ta wiedza pozwoli dokonać najlepszego wyboru.

 

Jakie składniki mają znaczenie przy określaniu ubezpieczenia

 

Na ostateczny kształt polisy ubezpieczeniowej w przypadku ubezpieczenia nieruchomości wpływa kilka różnorodnych czynników. Warto wiedzieć, jakie to czynniki, ponieważ decydują one nie tylko o samej składce, ale również o możliwościach podpięcia określonej umowy lub braku takiej możliwości.

 

Znaczenie z pewnością ma przede wszystkim budynek. Jego powierzchnia oraz aktualna wartość decydują o sumie ubezpieczenia, a więc w dużym stopniu również o składce, ponieważ suma ubezpieczenia jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na składkę.

 

Poza parametrami budynku znaczenie ma również to, kiedy został wybudowany. Oczywiście, im młodszy budynek tym lepiej. Składka jest niższa, mimo tego, że wartość budynku jest stosunkowo wyższa. Nowe bloki są w lepszym stanie, wybudowane są z nowoczesnych materiałów, nie stanowią więc takiego zagrożenia jak stare budynki. Co za tym idzie, ryzyko wypłaty świadczenia jest również niższe niż w przypadku starego budynku.

 

Lokalizacja bardzo istotnie wpływa na wysokość składki. Jeżeli jest to budynek usytuowany na terenach zalewowych lub zagrażają mu silne wichury, które również mogą spowodować szkody, wówczas składka jest znacznie wyższa. Jest to budynek narażony na większe ryzyko, niż taki który jest oddalony od zagrożeń naturalnych. Dlatego firma ubezpieczeniowa reguluje tę kwestię wyższą składką.

 

W przypadku bloku, wyższą składką są obciążone mieszkania na parterze i na ostatnim piętrze. Jest to dość zrozumiałe. Na najwyższym piętrze zagrożenie stanowi piorun i silne opady deszczu, które mogą spowodować uszkodzenie dachu, a w efekcie zniszczenie również mieszkania. Parter jest zagrożony zalaniem zarówno z rur, jak i z wód opadowych, jeżeli będą bardzo obfite. Nieraz słyszy się o zalanych piwnicach i parterach budynków wielorodzinnych, gdy opady deszczu są intensywne, a systemy odwadniające nieskuteczne.

 

Widać zatem, że czynników, które kształtują składkę i ogólny wygląd polisy jest wiele. Właśnie dlatego warto się z nimi zapoznać, żeby zrozumieć dlaczego dana polisa jest właśnie taka i skąd wzięła się naliczona składka.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem