Artykuły > Budowa > ściany i stropy

Beton czy drewno - jaki materiał jest najlepszy na strop

Beton czy drewno - jaki materiał jest najlepszy na strop

Do stropów betonowych należą strop gęstożebrowy, strop żelbetowy, strop filigran. Do stropów drewnianych należą stropy belkowe, żebrowe oraz belkowo-żebrowe. Każdy ze stropów ma swoje specyficzne przeznaczenie.

 

Stropy betonowe

 

Do najpopularniejszych należą stropy gęstożebrowe. Składają się one z żeber, które są rozmieszczone co 30-60 cm, są one połączone z płytą betonową o grubości od 3 do 6 cm. Taki strop nadaje się do pomieszczeń, których rozpiętość jest mniejsza niż 8 m. Ten strop jest też ognioodporny i trwały, a dodatkowo usztywnia konstrukcję budynku. Trudno go jednak zamontować w pomieszczeniach o skomplikowanych kształtach.

 

Strop żelbetowy (monolityczny) stosuje się w pomieszczeniach o rozpiętości mniejszej niż 6 m. Zazwyczaj wybiera się strop żelbetowy o grubości 6 cm, co zwiększa jego izolacyjność akustyczną. Jego największym plusem jest nośność - nie trzeba wykonywać grubej warstwy, aby wytrzymał duże obciążenia. Można go montować w pomieszczeniach o skomplikowanym kształcie, jednak czas jego wykonania jest długi.

 

W budynkach o rozpiętości powyżej 12 m można stosować strop filigran. Płytę stropową wykonuje się na zamówienie, jako element prefabrykowany. Strop posiada też podwójne zbrojenie. Do jego montażu używa się ciężkiego sprzętu.

 

Stropy drewniane

 

Strop wykonany z belek ma zastosowanie przed wszystkim w domach budowanych tradycyjnymi metodami. Belki, jako elementy nośne ustawia się co 60- 150 cm, następnie montuje się poszycie stropowe z desek. Zazwyczaj taki strop już się nie wykańcza, można jednak wykonać na nim sufit podwieszany.

 

Strop żebrowy jest bardzo trwały, można go montować w pomieszczeniach o rozpiętości do 6 m. W jego przypadku rozstaw żeber wynosi 30 - 60 cm. Między poszczególnymi żebrami montuje się przewiązki. Poszycie można wykonać ze zwykłych desek, sklejki lub płyt OSB.

 

Istnieje jeszcze strop belkowo-żebrowy. Jogo wytrzymałość jest większa niż w przypadku drewnianych stropów belkowych i żebrowych. Można go montować w pomieszczeniach o rozpiętości do 15 m. Jest to najdroższy strop drewniany.

 

Zazwyczaj w domach szkieletowych i drewnianych stosuje się stropy drewniane, jednak są one wykorzystywane także w domach murowanych - na poddaszach. W domach drewnianych można również montować stropy z kształtowników stalowych. Stropy drewniane cenowo wychodzą taniej niż te utworzone z betonu. Jednak ich największą wadą jest łatwopalność. Zwykle stosuje się zasadę, że drewniane stropy montuje się w drewnianych domach, zwłaszcza jeśli chce się osiągnąć dom w tradycyjnym drewnianym stylu.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem